Witamina A w kosmetykach – jak działa?

Witamina A jest częstym składnikiem kremów do twarzy i balsamów do ciała. Substancja ta występuje wyłącznie w organach zwierzęcych, takich jak tran z wątroby płastugi czy tuńczyka, i ma zbawienny wpływ na skórę. Nazywana również retinolem witamina, gwarantuje produkcję nowych komórek i naturalną regenerację naskórka. Ma również duży wpływ na równowagę wody i tłuszczu w skórze, dzięki czemu wygładza cerę, niweluje uczucie szorstkości i likwiduje problem łuszczenia się skóry u osób z wyjątkowo wrażliwą skórą twarzy. Nic dziwnego, że stanowi jeden z głównych składników kosmetyków, których zadaniem jest powstrzymanie procesu starzenia się.

Witamina a kosmetyki

Witamina a kosmetyki stymulują komórki skóry właściwej. Długo i regularnie stosowane kosmetyki z retinolem odżywiają skórę przywracając jej elastyczność i hamują proces starzenia się. Dodatkowo rozjaśniają wszelkie przebarwienia, które pojawiają się na twarzy z wiekiem albo wskutek działania promieni słonecznych i dłużej utrzymuje wodę w skórze, przez co jest ona odpowiednio nawilżona. Takie właściwości sprawiają, że kremy z witaminą A są przede wszystkim przeznaczone dla osób o skórze zmęczonej, szarej, skłonnej do przesuszania się i wiotczenia. Warto pamiętać o tym, że retinol bardzo szybko się utlenia, dlatego powinien być przechowywany szczelnie zamknięty i najlepiej w chłodnym miejscu. Stosowanie kremu, który chłodził się w lodówce, może stanowić kojący okład stosowany na oczyszczoną skórę twarzy.

Najlepsze kremy z witaminą A

Na rynku można znaleźć ogromny wybór świetnych kremów z witaminą A. Ten najlepsze znajdziemy nie w drogerii, ale w aptece. Warto pamiętać, że retinol to forma witaminy A w najczystszej postaci, dlatego to właśnie tej nazwy powinnyśmy szukać na liście składników. Samo występowanie witaminy A może oznaczać ukryte związki chemiczne, które nie działają tak dobrze jak retinol. A jeśli już tam jest, to wybieramy krem, w którym jest go najwięcej. Retinol nie uczula i może być używany przez kobiety o każdym typie skóry, nawet profilaktycznie, dlatego warto wybrać stężenie, które wpłynie na silniejsze działanie. Można również wyprodukować swój własny krem w warunkach domowych, dodając witaminę A do naturalnych olejków albo gotowych kremów w odpowiedniej ilości. Jego stężenie nie powinno przekraczać 3,3% całego kosmetyku. Dodawanie retinolu do naturalnych kosmetyków idealnie wpisuje się w trend “do it yourself”, kiedy każda kobieta ma pod ścisłą kontrolą jakość i skład używanych przez siebie kosmetyków.

 

Dodaj komentarz