Trądzik podczas ciąży

Ciąża to okres, w którym organizm kobiety może nieco wariować. Gospodarka hormonalna zostaje zaburzona, a nadprodukcja androgenów i progesteronu wpływa na pobudzenie gruczołów łojowych do działania. Wydziela się wówczas więcej sebum, a ujścia gruczołów mogą się blokować, przez co następuje rozwój bakterii i objawy w postaci trądziku. Zaczerwienione krosty mogą wówczas pojawiać się na twarzy i na plecach, a dolegliwość ta jest na tyle dokuczliwa, że kobiety natychmiast przystępują do walki z problemem.

Ciąża a trądzik

Ciąża a trądzik to zagadnienie, które spędza sen z powiek kobiet w ciąży, na których twarzy i plecach pojawiły się nieestetyczne krosty. Niemal połowa kobiet w ciąży zmaga się z tym problemem, a u pacjentek, które już wcześniej miały trądzik, objawy znacznie się nasilają podczas ciąży. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne, metaboliczne albo zaburzenie układu odpornościowego organizmu. Często problem sam ustępuje, kiedy kobieta urodzi i minie okres karmienia piersią, dlatego wielu dermatologów zaleca wstrzymanie się z leczeniem aż do tego momentu. Jeśli jednak należysz do kobiet, dla których trądzik stanowi wyjątkowy dyskomfort i wpływa na ogólne samopoczucie i samoocenę, warto znaleźć bezpieczne sposoby, aby zneutralizować problem.

Jak radzić sobie z trądzikiem podczas ciąży?

Elementarna pielęgnacja skóry z trądzikiem podczas ciąży nie różni się znacząco od standardowej pielęgnacji w tym wypadku. Skóra powinna być regularnie oczyszczana za pomocą toników, mleczek albo żeli, które wnikają głęboko w skórę i oczyszczają ją na najgłębszym poziomie, usuwając nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Ważne jest, aby nie używać kremów, które mają w składzie retinoidy i retinol, a więc witaminę A w czystej postaci. Skóra powinna być również regularnie nawilżana, a wszystkie kosmetyki muszą być dokładnie sprawdzane pod względem używania przez kobiety w ciąży. Nawet jeśli sama substancja aktywna jest bezpieczna dla dziecka, w niektórych kremach mogą pojawić się inne składniki, których powinno się unikać będąc w ciąży. Jeśli objawy trądziku są bardzo silne, można zdecydować się na zabiegi z użyciem kwasów pod okiem dobrego dermatologa. Do miejscowego leczenie objawów trądziku świetnie nadają się kwasy azelainowy, salicylowy czy glikolowy oraz nadtlenek benzoilu i niektóre antybiotyki stosowane w połączeniu z dodatkowymi substancjami. Kwas salicylowy powinien być stosowany w niewielkich ilościach zalecanych przez specjalistę, ponieważ ma zdolność przenikania do łożyska.

 

Dodaj komentarz