Sposoby na redukcję zmęczenia oczu i worków pod oczami

ZMĘCZENIE OCZU I WORKI POD OCZAMI – JAK IM PRZECIWDZIAŁAĆ?

Nie ma nic gorszego niż zmęczone lub spuchnięte oczy. Niekiedy wygląda to nie tylko nieestetycznie, ale i zdradza nasze wewnętrzne zmęczenie oraz niedostatek snu. W dzisiejszych czasach, spędzamy jedną trzecią życia przed ekranami różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, co skutkuje przede wszystkim odczuwaniem zmęczenia oczu i powstawaniem worków pod nimi. Warto wiedzieć, jak im przeciwstawiać się, by wyglądać lepiej i przede wszystkim, czuć się lepiej w swoim ciele.

I. Czym są zespoły zmęczenia oczu i worki pod oczami?

Zmęczenie oczu to dolegliwość, którą odczuwają osoby, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera, smartfona lub telewizora, czy w miejscu pracy, gdzie wymaga się od nich precyzyjnego patrzenia na małe elementy. Jest to choroba cywilizacyjna, która objawia się suchością oczu, pieczeniem, swędzeniem lub nawet bólami gałek ocznych.
Z kolei opuchnięcie w okolicach oczu, czyli worki, to efekt gromadzenia się płynów w tych okolicach. Zjawisko to najczęściej związane jest z zaburzeniami krążenia, przemianą materii lub wzmożoną aktywnością trzustki.

II. Jak radzić sobie z objawami zmęczenia oczu i workami pod oczami?

  1. Przerwy w pracy i aktywności fizyczne

Jest to jedna z najlepszych metod na zapobieganie zmęczeniu oczu. Warto zapamiętać, że regularne przerywanie pracy i wykonywanie prostych ćwiczeń wykonywanych co najmniej 5 minut na godzinę pomoże nam zredukować problem zmęczenia oczu. Możemy również skorzystać z ćwiczeń wzroku doceniających naszym oczom ćwiczenia takie jak np. foczenie na odległość/kierunki, albo masaż oczu rozgrzewający.

  1. Zdrowa dieta

Nie trzeba przypominać, jak ważną rolę pełni zdrowa dieta, która ma wpływ na nasz organizm. Na nasze oczy szczególnie korzystnie wpływają witaminy i antyoksydanty znalezione w warzywach i owocach, takich jak:

  • marchew, brokuły, szpinak, dynia, papryka;
  • jagody, maliny, truskawki.
  1. Kompresy zimne na oczy

Chłodzenie okolic oczu to jedna z najlepszych metod zwalczania opuchlizny w tych okolicach. Możemy zastosować zimne okłady lub gofrowane chusteczki, które należy zamoczyć w zimnej wodzie i przyłóż do oczu. W ten sposób skutecznie odpoczniemy od pracy i jednocześnie usuniemy nadmiar płynów z worków pod oczami.

  1. Usuwaj makijaż przed snem

Jeśli chcemy, by nasze oczy cieszyły się dobrym zdrowiem przez dłuższy czas, powinniśmy dbać o nie nie tylko w ciągu dnia. Zwróćmy uwagę również na jakość snu oraz pielęgnację twarzy – zwłaszcza okolic oczu. Warto każdego wieczoru usuwać makijaż, gdyż jego pozostawione resztki mogą powodować problemy skórne, zaczerwienienia, podrażnienia oraz spuchnięcia w okolicach oczu.

  1. Odpocznij od ekranów

Warto również zapewnić naszemu ciału regularne przerwy od ekranów komputerów, telefonów oraz telewizorów. Możemy wybrać się na spacer, dać się ponieść innym aktywnościom lub po prostu odłączyć się od strumienia informacji i celebryckich plotek.

Podsumowanie

Dbanie o nasze zdrowie to nie tylko pilnowanie diety, ale również stosowanie dobrych nawyków i prozdrowotnych działań, dzięki którym unikniemy problemów zdrowotnych. Kwestia zmęczenia oczu i worków pod oczami również wymaga od nas szczegółowej opieki oraz stosowania się do podanych powyżej porad. Dzięki nim nasze oczy będą zadbane i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Starajmy się odżywiać zdrowo, odpoczywać od ekranów, wykonywać ćwiczenia wzroku, a w konsekwencji nasze oczka będą nam wdzięczne i promienne.

Dodaj komentarz