Naturalne kosmetyki – jak je rozpoznać?

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Producenci kosmetyków są świadomi tego, że naturalna pielęgnacja jest wybierana coraz częściej. Dlatego też w drogeriach można znaleźć wiele produktów, które mają być naturalne. Wygląd opakowania oraz kuszące hasła sprawiają, że często bez czytania składu taki kosmetyk kupuje wiele osób. Okazuje się jednak, że wiele z takich produktów wcale nie jest naturalnych. Kosmetyki naturalne definicja to coś, o czym powinno się zawsze pamiętać. Brzmi ona: „kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego) uzyskanych metodami fizycznymi”. Kosmetyki naturalne definicja jest bardzo ważna. Poza zielonym opakowaniem i kuszącymi hasłami, potrzebny jest również naturalny i bezpieczny skład.

Certyfikaty – zwróć na nie uwagę

Kosmetyki naturalne dobrej jakości posiadają certyfikaty. Jednym z nich jest Ecocert, organizacja jest uznawana za bezstronną i niezależną, można więc jej zaufać. Według standardów Ecocert, kosmetyk naturalny powinien zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego. Maksymalna ilość składników syntetycznych może wynosić jedynie 5%. Takie produkty z pewnością warto kupować.
Kolejna popularna organizacja to BDIH. Można spotkać się z opiniami, iż ta organizacja nie jest już tak pewna jak Ecocert. BDIH ma bowiem powiązanie z producentami kosmetyków. Według ich wytycznych kosmetyk naturalny powinien zawierać 95% składników pochodzenia naturalnego.
SOIL ASSOCATION to organizacja brytyjska. Jeśli produkt posiada certyfikat, kupujący może mieć pewność, że skład jest w co najmniej 70% organiczny.

Podsumowanie

Naturalna pielęgnacja ma wiele zalet. Jest skuteczna, bezpieczna i ekologiczna. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie dać się skusić hasłom producentów. Zawsze należy weryfikować skład każdego kosmetyku. Warto wybierać produkty, które posiadają certyfikaty niezależnych i obiektywnych organizacji. Dzięki temu klient może mieć pewność, że kupuje naturalny kosmetyk dobrej jakości. Warto pamiętać o tym, iż naturalne kosmetyki można stworzyć w domowych warunkach. Nie jest to trudne, a składniki są ogólnodostępne. To tani i bezpieczny sposób na naturalną pielęgnację

 

Dodaj komentarz