Kultowy kosmetyk

Istnieją kosmetyki, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O ile ulubione perfumy to kwestia luksusu i zbędnej fanaberii, którą uwielbiamy, o tyle brak antyperspirantu wiąże się z tak dużym dyskomfortem, że używamy go na co dzień. Podobnie hest z mydłem, żelem pod prysznic czy szamponem. Każda kobieta ma też swój ulubiony kosmetyk, po który wróci do domu, nawet jeśli jest już spóźniona. Istnieje jednak osobna kategoria kosmetyków, które podbiły świat i stanowią kanon świadczący o elegancji, kobiecości i dobrym guście. Kultowy kosmetyk ma różne oblicza, a wszystkie są nam doskonale znane.

Kultowy kosmetyk

W świecie kosmetyków kolorowych nie ma bardziej kultowego niż czerwona szminka, a zwłaszcza ta od Coco Chanel. Wersja druga, poprawiona, czyli Chanel Rouge Coco Ultra Hydrating Lip Colour, dostępna jest w dwudziestu dziewięciu odcieniach. Każdemu kolorowi odpowiada nazwa będąca imieniem kogoś bliskiego z grona Coco – miłośnicy projektantki wiedzą, że jej kreacje i kosmetyki zawsze były naznaczone życiem prywatnym, a często osobistymi tragediami. Czerwona szminka na każdych ostach wygląda stylowo, gustownie i elegancko. Dwa ruchy wystarczą, aby zmienić oblicze całej twarzy i kreacji. Do najważniejszych kosmetyków do oczu należy maskara, a tu drogę do ogromnego wyboru tuszu do rzęs, jaki mamy dziś utorował Thomas L. Williams. Jego siostra zakochała się bez wzajemności, a kiedy postanowiła zrobić wrażenie na ukochanym, zaczęła od makijażu. Młoda Maybel użyła wazeliny, aby podkręcić rzęsy, natomiast jej brat, Thomas, wpadł na pomysł, by do wazeliny dodać pył węglowy. W ten sposób powstał pierwszy tusz do rzęs w historii. Był rok 1913, a firma Maybelline otrzymała swoją nazwę na cześć Mabel skrzyżowanej ze słowem “vaseline”, które oznaczało wazelinę. Kultowym tuszem wynalazcy maskary niezmiennie od lat pozostaje Maybelline Great Lash.

Kultowe zapachy

Nie ma popularniejszego zapachu na świecie niż Chanel 5, który reklamowała sama Marilyn Monroe, twierdząc, że kładzie się spać mając na sobie wyłącznie te perfumy. Ich historia sięga czasów carskich w Rosji. Kiedy Coco Chanel poznała Ernesta Beaux, który odpowiadał za perfumy na dworze cara, szybko nawiązała z nim współpracę. Jego zadaniem było stworzenie podobnego zapachu, ale też nadanie mu nieco charakteru projektantki. Stworzył różne wersje, a numer pięć to numer ślepej próby, jaką Coco Chanel uznała za najlepszą. Perfumy oparte na nutach jaśminu, wanilii, olejku sandałowego i róży stulistnej są od 1921 roku najlepiej sprzedającym się zapachem. Nieco mniej popularne, ale również nazywane kultowymi, są perfumy Yves Saint Laurent o nazwie Opium. To kilka wersji korzennych, orientalnych nut, w której dużą rolę odgrywają różowy pieprz, gruszka, gorzkie migdały, kawa i drzewo kaszmirowe. Do używania tych perfum przyznaje się wiele gwiazd, pojawiał się również w literaturze. Właśnie Opium używała ukochana Harry’ego Hole z cyklu kryminałów norweskiego pisarza, Jo Nesbo.

 

Dodaj komentarz