Jak wybrać odpowiedni krem do twarzy: Poradnik dla różnych typów skóry

Każda skóra jest inna i potrzebuje innego rodzaju kremu do twarzy. Zanim kupisz kosmetyk, warto poznać swoją skórę i potrzeby, by wybrać odpowiedni krem. W tym artykule podpowiemy, jakie kremy powinny wybierać osoby o różnych typach skóry.

I. Typy skóry

Aby dobrać odpowiedni krem, trzeba najpierw poznać swój typ skóry. Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje:

 1. Normalna – skóra ta jest dobrze nawilżona, bez zmian koloru i bez problemów z trądzikiem.
 2. Tłusta – skóra ta ma zwykle rozszerzone pory i błyszczy się, łatwo też pojawia się na niej trądzik.
 3. Sucha – skóra ta jest napięta, szorstka i łatwo na niej pojawiają się suche, piekące plamy.
 4. Wrażliwa – skóra ta jest delikatna, łatwo podrażnia się i jest skłonna do alergii.

II. Co powinien zawierać krem do twarzy?

Dobry krem do twarzy powinien zawierać składniki, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie, ochronę przed promieniowaniem UV i przed zanieczyszczeniami. Oto kilka składników, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Kwas hialuronowy – doskonale nawilża skórę, dodaje jej blasku i elastyczności.
 2. Filtry UV – ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
 3. Antyoksydanty – zwalczają wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia i poprawiają koloryt skóry.
 4. Peptydy – poprawiają jędrność i elastyczność skóry.

III. Jak wybrać krem dla poszczególnych typów skóry?

 1. Krem dla skóry normalnej – osoby z normalną skórą mogą wybierać kremy o lekkiej konsystencji, które będą chronić skórę i dostarczać jej nawilżenie. Ważne jest, by unikać kosmetyków o ciężkiej konsystencji, które mogą zatykać pory.
 2. Krem dla skóry tłustej – osoby z tłustą skórą powinny szukać kremów z kwasem salicylowym lub glikolowym, które pomagają zwalczać trądzik oraz matują skórę.
 3. Krem dla skóry suchej – osoby z suchą skórą powinny wybierać kremy bogate w składniki nawilżające, takie jak masło karite, olej arganowy czy kwas hialuronowy. Ważne, by unikać kosmetyków z zawartością alkoholu, co tylko jeszcze bardziej będzie wysuszać skórę.
 4. Krem dla skóry wrażliwej – osoby z wrażliwą skórą powinny szukać kremów bez dodatków zapachowych czy barwników oraz z minimalną ilością składników aktywnych. Najważniejsze, by kosmetyk był delikatny dla skóry.

IV. Czy krem nocny i dzienny powinny być różne?

Kremy do stosowania na dzień i na noc są różne i powinny spełniać inne funkcje. Na dzień należy używać kosmetyków z filtrem UV, które ochronią skórę przed szkodliwym wpływem słońca, a na noc kosmetyki z silniejszymi składnikami, które będą intensywniej nawilżać skórę.

V. Podsumowanie

Wybierając krem do twarzy, warto poznać swoją skórę i zwrócić uwagę na skład kosmetyku. W zależności od typu skóry, warto wybrać kosmetyk o odpowiedniej konsystencji oraz z odpowiednimi składnikami aktywnymi. Kremy do stosowania na dzień i na noc powinny mieć inne właściwości, a kosmetyki do wyboru dla skóry wrażliwej powinny być najdelikatniejsze z możliwych.

Dodaj komentarz